Adli Bilişim Davaları

Bilişim suçları konusunda herkesin ittifak ettiği bir tarif yoksa da en geniş kabul gören tarif Avrupa Ekonomik Topluluğu Uzmanlar Komisyonu’nun Mayıs 1983 tarihinde Paris Toplantısı’nda “Bilgileri otomatik işleme tabi tutan veya verilerin nakline yarayan bir sistemde gayri kanuni, gayri ahlaki veya yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranış” olarak tanımlanmıştır.

Bilişim alanında işlenen suçların tam ve doğru istatistiklerini elde etmenin zorluğu ve neden olduğu ger- çek zararın hesaplanamamasın da ki zorluklar ile bu alanda yetişilemeyen gelişme ve genişlemeler bilişim suçlarının kâfi derecede tanımlamasını engellemektedir. Bilişim suçları ile ilgili bir çerçeve çizmek mümkün olmadığı için bu suçlar “çizgisiz çerçeveli suçlar” olarak adlandırılmaktadır. Karagülmez’e göre bilişim suçu, bilişim sistemlerine yönelik veya bilişim sisteminin kullanıldığı suç olarak tanımlanmaktadır.

Bilişim suçları farklı kaynaklarda bilgisayarın amaç veya araç olması, mal varlığı haklarının ihlali, bilişim sistemleriyle bağlantı, bilgisayar kullanımı, suçu işleyen fail gibi kriterler doğrultusunda farklı tasnif edilmiştir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button